TEWL alebo transepidermálna stata vody. Čo je to?

Všetci dobre vieme, že koža potrebuje hydratáciu, aby si čo najdlhšie zachovala svoj nádherný vzhľad. Ale málokto pozná pojem TEWL. Pozrite sa nižšie, prečo by ste mali vedieť viac o transepidermálnej strate vody.

Naša pokožka je ako živý organizmus a je na nás, aby sme sa postarali o jej zdravie a začali so správnou starostlivosťou o pleť. Predtým, ako si zaobstaráte svoj prvý hydratačný krém, masku alebo hmlu na tvár, zistite si viac o tom, prečo je voda taká dôležitá pre udržanie dobrého stavu pleti a čo znamená záhadný pojem TEWL.

Rola hydratácie v starostlivosti o pleť

Ľudské telo tvorí viac ako 65% vody! Jej strate bráni najdôležitejšia bariéra – koža. Tá taktiež pozostáva čiastočne z vody. Derma je tvorená nielen kolagénom a elastínom, ale aj proteoglykánmi, ktoré viažu vodu v koži. V najvrchnejšej vrstve kože – epiderme je sotva 13% vody, ale keď sa pozrieme do hlbšej vrstvy kože – dermy, tá je tvorená až 70% vody.

Bohužiaľ, koža nie je neprekonateľnou bariérou. Hlavne, keď si uvedomíme, koľko rôznych faktorov ju dokáže oslabiť, napríklad slnko, voľné radikály, toxíny alebo zle zvolená kozmetika. Pravidelná hydratácia pokožky je preto veľmi dôležitá. Vďaka nej si udržíte konštantnú a dostatočnú hladinu vlhkosti v pleti a zabránite TEWL.

TEWL (Transepidermálna strata vody). Čo to je?

Čo je vlastne tento záhadný pojem, ktorému je najlepšie sa vyhnúť? Názov pochádza z anglického výrazu Transepidermal Water Loss (Transepidermálna strata vody). I keď to znie príliš odborne a komplikovane, je to jednoducho strata vody v pokožke (epiderme).

TEWL fenomén vzniká, keď osmotický tlak v rôznych vrstvách kože je rozdielny. Súvisí to s prostredím. Vzniká TEWL – voda uniká z dermy do najvrchnejšej vrstvy kože – epidermy a následne sa vyparuje. Tento jav je úplne prirodzený, ale ak sa vám vymkne spod kontroly, môže vašej pleti uškodiť a nadmerne ju vysušovať.

Ako hydratovať pokožku a vyhnúť sa TEWL?

Chrániť pokožku pred vysušením môžete viacerými spôsobmi. Prirodzeným ochranným faktorom kože pred TEWL je hydrolipidový plášť. Jeho zložky (voda a tuk) vytvárajú okluzívnu vrstvu, ktorá zabraňuje odparovaniu vody. Vďaka tomu si pokožka uchováva vlhkosť dlhšiu dobu a nevysušuje sa.

Občas sa stáva, že hydrolipidový plášť sa oslabí a naša pokožka stráca vodu. Vtedy sa na pokožke objavia suché miesta a koža je podráždená. Ak tomu chcete zabrániť je potrebné si osvojiť dôslednú starostlivosť zameranú na prevenciu TEWL, napr. udržiavanie správnej hydratácie. Môžete:

  • zadovážiť si zvlhčovadlá (humektanty), ako je napríklad kyselina hyalurónová, ktorá viaže vodu v koži,
  • posilniť hydrolipidovú bariéru pomocou emoliencií, v tejto kategórii vyhrávajú prírodné oleje,
  • používať prípravky, ako sú krémy s ceramidmi, ktoré obnovujú medzibunkovú hmotu v epiderme