Zrelá pleť a jej problémy: suchosť, hyperpigmentácia, matnosť

Aby zrelá pleť pomalšie starla, potrebuje podporu a ochranu. Keď venujeme starostlivosti o ňu čo i len trochu času a pozornosti, nebude na ňu vek a ani iné faktory vplývať tak drasticky. Akým problémom čelí zrelá pleť? Jedná sa predovšetkým o nadmerné vysúšanie (zriedkakedy trpí na mastnú pleť a akné), hyperpigmentácie a iné nebezpečné škvrny, ktoré v niektorých prípadoch môžu vyústiť až do rakoviny.

Na tempo starnutia vplývajú predovšetkým gény a biologické zmeny prebiehajúce v organizme, ale aj, prekvapivo, gravitácia. Zjednodušene povedané, pleť sa niekoľko desiatok rokov neustále naťahuje kvôli pôsobeniu gravitácie. Ďalšie faktory taktiež prispievajú k starnutiu pleti, ale našťastie ich môžeme do určitej miery ovplyvniť: nadmerné vystavovanie sa slnku a škodlivým UV lúčom, výpary, cigarety, strava, v ktorej chýba zelenina a ovocie, čo znamená veľmi nízky príjem vitamínov. Práve to sú kľúčové faktory, ktoré spolu so správnou starostlivosťou o zrelú pleť pomáhajú starnutie spomaliť.

Problémy zrelej pleti – ako si s nimi poradiť?

Keď je zrelá pleť až príliš suchá

Jedným z príznakov starnutia je nadmerné vysúšanie pokožky. Pleť stráca schopnosť vstrebávať a zadržiavať vodu, takže všetky regeneračné procesy prebiehajú pomalšie. Biologická aktivita buniek a tiež počet kolagénových a elastínových vlákien, ktoré pleti dodávajú pružnosť, sa znižuje. Objavujú sa vrásky smiechu a ryhy. Vrchná vrstva pokožky je viditeľne tenšia a drsnejšia a navyše sa odlupuje, pretože mazové žľazy pracujú pomalšie.

V takomto stave potrebuje pleť predovšetkým intenzívnu hydratáciu. Čo jej môže pomôcť? Siahnite po hlboko hydratačných krémoch a vitamínových maskách (môžete ich používať každý druhý deň). Mali by ste tiež popremýšľať o kozmetike, ktorá je schopná posilniť krvné cievy, pretože s pribúdajúcim vekom sa stávajú krehkejšími a na vašej tvári sa môžu objaviť jemné žilky.

Keď zrelá pleť trpí hyperpigmentáciou

Pôsobenie slnečných lúčov pleti veľmi škodí a spôsobuje hyperpigmentáciu hlavne na miestach, ktoré zvyčajne pred slnkom nezakrývame, napríklad na rukách, na tvári a na dekolte.

Tieto tmavé škvrny sú vlastne zhluky melanínu. Ak sa hyperpigmentácia objaví, mali by ste sa opaľovaniu vyhýbať, inak sa vytvorí ešte viac škvŕn a tie existujúce stmavnú.

Majte ale na pamäti, že niekedy môže hyperpigmentáciu spôsobiť užívanie liekov alebo bylín, napr. ľubovník, ktorý zvyšuje citlivosť pokožky na slnečné lúče. Celý rok by ste mali používať ochranný krém s čo najvyšším SPF faktorom.

Keď sa na zrelej pleti objavia nebezpečné zmeny

S pribúdajúcim vekom je každý organizmus slabší a nedokáže sa brániť proti abnormálnemu deleniu buniek. Až príliš veľa bunkových delení môže viesť k rakovine, a to sa týka aj pokožky. Neignorujte zmeny na vašej pleti. Väčšinou vyzerá prvé štádium ochorenia ako 2-3 milimetre veľké poranenie, na ktorom sa neskôr vytvorí chrasta. Keď odpadne a rana je opäť viditeľná, no nehojí sa, malo by to byť pre vás varovaním, že s pokožkou nie je niečo v poriadku. Môže trvať roky, kým sa choroba prejaví v plnej miere. Mali by ste ale zavčasu zájsť k doktorovi a poradiť sa o akejkoľvek zmene, ktorú si na pokožke všimnete. Odstránením prvých prejavov onemocnenia väčšinou liečba končí a rýchly zásah nám dokáže zachrániť zdravie a často aj život.

Podobne sa treba zachovať aj pri pehách. Ak spozorujete, že zmenili svoj tvar, ich okraje sú zubaté, krvácajú alebo rastú, mali by ste zájsť k svojmu lekárovi.

Make-up pre zrelú pleť

Líčiť sa môžete bez ohľadu na vek! Dobre zvolený make-up zakryje hyperpigmentácie a pavúčie žilky, ale tiež vašu pleť rozžiari a dodá jej zdravý vzhľad. Ale čo je najdôležitejšie, budete vyzerať mladšie.

Je ale veľmi dôležité to s kozmetikou nepreháňať. Zrelá pokožka má veľmi rada jemné CC alebo DD krémy alebo základy pre zrelú pleť, ktoré veľmi dobre maskujú nedokonalosti a pleť rozjasňujú. Vaša pleť sa bude cítiť oddýchnutá a zdravá. Lícenku nanášajte na pleť len s mierou, ale môžete bez obáv používať lesky na pery v jemnejších farbách, napr. v ružových alebo nude odtieňoch. Na zvýraznenie očí použite očný korektor a perleťové očné tiene v odtieni šampanského.

Na mihalnice alebo obočie (v kozmetickom salóne) zvážte použitie henny, ale určite nie v čiernej farbe, ktorá vášmu celkovému vzhľadu určite neprospeje. Starajte sa o svoje mihalnice a obočie napr. pomocou profesionálneho séra, a vyberte si riasenku, ktorá vašim mihalniciam poskytne tiež dostatočnú hydratáciu.