Zrelá pleť 50+ – starostlivosť, líčenie, ošetrenie

Vaše obľúbené krémy, ktoré ste používali roky, už nefungujú? Všimli ste si, že je vaša pokožka uvoľnená a suchšia, objavili sa vrásky, zmenila sa jej farba? Čoskoro sa vrásky ale prehĺbia a objaví sa hyperpigmentácia (tmavé škvrny). Jednoznačne by ste mali začať konať a prispôsobiť starostlivosť potrebám a veku vašej pleti. Ponúkame vám prehľad  najlepších riešení pre pleť, ak máte viac ako 50 rokov.

To, ako rýchlo starneme, závisí od našich génov. Samozrejme, že aj gravitácia má na starnutí svoj podiel, ale existujú aj ďalšie externé faktory, ktorými my sami môžeme prispieť k poškodeniu pleti a urýchliť úbytok kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej. Hodiny strávené na priamom slnku, UV žiarenie, mráz, cigarety, prebdené noci, stres, lieky, jedenie v zhone, to všetko zanecháva stopy na našej pokožke. Zoznámte sa s potrebami zrelej pleti a naučte sa, ako sa o ňu starať a aký mejkap nosiť.

Zrelá pleť po päťdesiatke – ako vyzerá?

Po dosiahnutí päťdesiatich rokov sa začína znižovať hladina estrogénu. Zmenám v štruktúre a vzhľade pleti sa už nevyhneme. Zrohovatená vrstva pokožky sa stáva hrubšou a zvyšné vrstvy (epidermis a subepidermálne vrstvy) sa stenčujú. Farba pleti sa mení, stáva sa matnou, niekedy žltkastou, môžu sa objaviť tmavé škvrny a rozšírené cievy. S pribúdajúcim vekom sa bohužiaľ absorpčná schopnosť pleti zhoršuje, a preto sa do pokožky vstrebáva menej živín. Ochranná vrstva sa stenčuje. Výsledkom je menej elastická, drsná, suchá, citlivá pleť pokrytá vráskami.

Vysoko kvalitný krém pre zrelú pleť

Krémy pre zrelú pleť by mali predstavovať kľúčový prvok v skrášľujúcej rutine. Je ale potrebné, aby prípravky pôsobili na dvoch frontoch – jednak pleť zvlhčovali a zároveň pôsobili proti starnutiu. Pri starostlivosti o pleť dôverujte dobre známym a overeným látkam proti starnutiu, ktorými sú:

vitamín A – alebo retinol, viditeľným spôsobom „vyžehľuje“ vrásky a je zodpovedný za tvorbu buniek vo vrstve epidermis, stimuluje syntézu kolagénu,

vitamín C – je geniálny pre starostlivosť o pleť v každom veku; posilňuje obnovu kolagénových vlákien, zlepšuje pleť a posilňuje krvné cievy. Je to silný antioxidant, takže tiež chráni pokožku pred voľnými radikálmi. Okrem toho vitamín C eliminuje akné, zjednocuje tón pleti a dobre sa vstrebáva. Aby sa prenikol hlbšie do pokožky a mohol pôsobiť ešte účinnejšie, je k dispozícii vo forme ľahkého séra,

vitamín E a koenzým Q10 – sú ďalšie látky s preukázaným priaznivým účinkom na pokožku; sú to silné antioxidanty, ktoré podporujú regeneráciu pokožky,

fytoestrogény (rastlinné hormóny) – najčastejšie sa získavajú zo sóje a pôsobia podobne ako ľudský estrogén, to znamená, že podporujú regeneráciu pokožky, stimulujú produkciu kolagénu a zároveň poskytujú pokožke správnu hydratáciu.

Zrelá pokožka – bez UV filtru ani na krok

Slnko je najväčším nepriateľom mladistvej pleti. Urýchľuje starnutie pokožky, takže váš denný krém by jednoznačne mal obsahovať UV filter. Aplikujte ho nielen na tvár, ale aj na krk a dekolt. Je zrejmé, že po päťdesiatke by ste sa mali vybaviť tiež špeciálnym očným krémom – redukuje očné vrásky, ale nespôsobuje podráždenie citlivej pokožky v oblasti očí.

Perfektným riešením je liftingový krém. Ako nočný krém používajte hlboko regenerujúci produkt alebo kvalitné sérum, ktoré pôsobí oveľa intenzínejšie, napr. sérum s retinolom. Pamätajte, že opaľovací krém by mal mať ochranný faktor minimálne 30.

Zrelá pokožka a akné

Vedeli ste, že po päťdesiatke je pravdepodobnejšie, že sa u vás vyskytne „dospelácke“ akné? Predispozícia k jeho výskytu je síce dedičná, ale môže sa objaviť aj ako priamy dôsledok poklesu hladiny hormónov. Okrem toho sa na tvári môžu rozširovať krvné cievy a niekedy sa vytvoria aj bolestivé vyrážky. Tento typ zmeny pokožky vyžaduje konzultáciu s odborníkom. Dovtedy by ste sa mali vyhýbať silným a vysoko invazívnym exfoliátorom a gélom na umývanie s vysušujúcim účinkom.

Make-up pre zrelú pleť

Hlavnou úlohou make-upu pre zrelú pleť je zamaskovanie nedostatkov, vrások, rýh. Používajte korektor, kvalitný podklad a púder. Začínajte so zakrytím tmavých kruhov pod očami, potom zamaskujte tmavé škvrny alebo rozšírené cievy zeleným korektorom. Váš podklad by mal byť ľahký, aby sa nehromadil v záhyboch pleti. Perfektnou voľbou by bol DD krém.

Môžete tiež siahnuť po jemnom bronzujúcom púdri (najlepšie je, keď obsahuje zlaté čiastočky) alebo broskyňovej lícenke. Mladej pleti prenechajte pestré farby líceniek. Vyberte si púder s HD efektom, ktorý odráža svetlo, a tak robí vrásky menej viditeľnými. Podobné pravidlo platí aj pri výbere očných tieňov.

Môžete používať lesky na pery všetkých druhov, napr. zväčšujúce objem, hydratačné alebo aj zvláčňujúce balzamy na pery svetlých odtieňov, hnedej alebo béžovej farby.

Estetický liek na odstránenie vrások

Zrelá pleť sa bude cítiť skvele, keď jej doprajete profesionálnu starostlivosť. Mali by ste pravidelne navštevovať kozmetičku alebo dermatológa. Navrhnú správne ošetrenie podľa typu vašej pleti a poradia vám, ako sa o pleť starať doma. Pre zrelú pleť sú ideálne glykolové a retinoidné exfoliátory. Po absolvovaní série peeling pomocou exfoliátorov by ste mali zvážiť tiež šetrnejšie ošetrenie, napr. mezoterapiu (výživa pokožky ultrazvukom) alebo mikrodermabáziu (mechanický peeling epidermy).

Ak vás už nebaví pohľad na vaše vrásky, môžete sa rozhodnúť pre invazívnejšie ošetrenia. Môžete si vybrať botoxovú injekciu – blokuje impulzy nervového systému vo svaloch a znemožňuje výrazy tváre, ktoré sa v priebehu rokov podpísali na vzniku vrások. Účinky botoxu pretrvávajú niekoľko mesiacov.

Vrásky môžete vyplniť aj kyselinou hyalurónovou, ktorá je dokonalá na vyhladzovanie rýh a vrások smiechu okolo pier, nosa a na lícach. Účinok pretrváva približne šesť mesiacov.