Suchá pokožka: Zistite ako navrátiť a udržať hydratovanú pokožku

Suchá pokožka vyžaduje veľa starostlivosti a pozornosti. Najťažšie na starostlivosti o suchú pokožku je, že prílišná starostlivosť jej môže naopak uškodiť. Preto je dôležité vedieť, ako sa o ňu správne starať, aby ste mali krásnu a bezproblémovú pokožku, ktorá si nevytvorí predčasné vrásky. Ako zlepšiť stav suchej pokožky a akých chýb starostlivosti sa vyvarovať? 

Aké sú vlastnosti suchej pokožky?

Dobre, je suchá a čo ešte? Takáto pokožka vyzerá fádne a je drsná na dotyk. Okrem toho, ak sa o ňu nesprávne staráte, suchá pokožka začne byť napnutá a vy budete cítiť nepríjemný pocit stiahnutého tkaniva. 

Vo väčšine prípadov je suchá koža aj veľmi tenká a preto cez ňu vidno cievy. Ako už bolo spomenuté, suchá koža starne rýchlejšie než iné typy pokožky, preto sa na nej vrásky objavujú skôr. 

Prečo mám suchú pokožku?

Pojem „suchá pokožka“ označuje pokožku, ktorá tvorí menej mazu, než potrebuje a preto je na pocit napnutá. Výsledkom nedostatočnej produkcie mazu je nedostatok lipidov, ktoré by mali udržovať adekvátnu hladinu hydratácie. To znamená, že pokožka je bez prirodzenej ochrany pred vplyvmi, ktoré ju aj naďalej poškodzujú.

Keď je lipidová vrstva poškodená, nastáva extrémna strata vody. Zaujímave je, že suchá koža nie je daná geneticky, čo znamená, že ju nemôžete zdedi. Vo vúčšine prípadov je teda suchá pokožka spôsobená dlhodobým poškodením a únavou spôsoboenou spomenutými agresormi, ako napríklad:

  • studený, suchý alebo horúci vzduch
  • UV žiarenie
  • mráz
  • priveľké vystavenie slnku a vysokým teplotám
  • klimatizácia

Žiaľ, toto nie sú jediné faktory, ktoré vplývajú na stratu vody. Taktiež lieky, ktoré vplývajú na zmeny rovnováhy vody v organizme, môžu tiež mať nesprávny vplyv na hydratáciu pokožky. Ďalší faktor je klimaktérium, kedy mazové žľazy prestanp fungovať tak, ako kedysi a hydro-lipidová bariera sa tak oslabí. No a nakoniec, hormóny môžu tiež mať vplyv na suchú pokožku. Práve preto majú suchú pokožku často práve tehotné ženy a ženy v menopauze. 

Aké su typy suchej pokožky?

Drsná, fádna a matná pokožka – toto sú len niektoré prídavne mená, ktoré sa pripisujú suchej pokožke. Pri ťažkých prípadoch, môže byť pokožka na pocit nepríjemne stiahnutá, ale aj popraskaná, šúpajúca sa svrbivá. Niekedy je suchá pokožka aj nesprávnou reakciou na nesprávny kozmetický prípravok. Preto, ak náhodou máte citlivú pokožku, musíte sa o ňu vedieť správne starať. V krátkosti, niektoré zložky používane v kozmetike môžu pokožku podráždiť a dehydrovať. 

Sú dva hlavné typy suchej kože:

  • koža zbavená lipidovej vrstvy – problém spočíva v nedostatočnej produkcii lipidov
  • dehydratovaná pokožka – problém spočíva v prerušení v sekrécii mazu a potu, s ktorým sa deje aj nedostatok prirodzených zvhľčujúcich faktorov

Nezabudnite!

Klimatizácia a zapnuté radiatory môžu spôsobiť, že vlhkosť vzduchu klesne pod 50%! Ochránte svoju pokožku a používajte zvlhčovace vzduchu, keď trávite dlhú dobu na takýchto miestach.

Ako zlepšiť suchú pokožku? 

Použite iba kvalitné výrobky, ktoré dodávajú vašej tvári vodu a lipidy – to znamená, že sa musíte vyhýbať kozmetike s obsahom alkoholu. Zároveň je dôležité uvedomiť si, že suchá pokožka dobre reaguje na prírodné oleje, ako napríklad olej z jojoby alebo mandľový olej. Hydratačný krém, ktorý budete použíívať by teda mal byť schopný naozaj dodať vašej pokožke hydratáciu, ktorú podrebuje.Čo sa týka výrobkov, ktoré doplňujú lipidy, musí ísť o niečo, čo chráni pred ďalšou stratou vody. Napríklad, prírodné kozmetické maslá a oleje takto funguju. 

Čo sa týka každodennej starostlivosti, stačí vám obyčajný hydratačný krém, ktorý je určený na suchú pokožku. Skúste nájsť čo najvaklitenjší, alebo prírodné pleťové sérum (napr. s extraktom z aloe vera). Stojí za to uvedomiť si, že pletový krém by mal obsahovať SPF 20 alebo vyššie. Dodanie hydratácie do všetkých vrstiev pokožky napomáha navrátiť prirodzené seba-hydratačné schopnosti. Preto je vhodné používať séra, prírodné oleje a denny aj nočný krém. 

Nočný krém zameraný na suchú pokožku musí zanechať vašu pleť regenerovanú, vyživenú a dodať jej lipidy. Taktisto sa uistite, že vaše odlíčovadlá obsahujú iba kvalitné ingerediencie. Inými slovami, váš odlíčovač by nemal obsahovať alkohol, pretože to iba zhorší vás problém. Preto si preistotu vyberajte pleťové mlieka, emulzie a toniká na suchú pokožku. Raz za tri týždne môžete použit enzymatický píling, po ktorom si musíte naniesť hdratačnú alebo vyživujúcu masku.

Chyby v starostlivosti o suchú pokožku 

Je dôležité, aby ste vedeli, čo spôsobuje vašu suchú pokožku. Najačastejšie chyby starostlivosti, ktoré nevedomo probíme sú:

  • Nanášanie si mechanických pílingov (ktoré sú príliš drsné na suchú pleť)
  • Umývanie tváre vodou obsahujúcou chlór (chlór vysušuje)
  • používane mydla na umývanie tváre (ničí prirodzené hodnoty pH, čím vedie k dehydratácii)
  • trenie tváre úterákom (oberá pelť o kožný maz)