Pehy a hyperpigmentácia. Milujete ich alebo sa ich chcete zbaviť?

Niektorí ich milujú, iní nenávidia. Pehy sú drobné zhluky melanínu sfarbené do hneda, ktoré sú zvyčajne dedičné. Môžu sa ale objaviť aj po veľmi dlhom pobyte na slnku. Čo by ste o nich mali vedieť? Môžete ich odstrániť? Pozrite sa nižšie a zistite, čo o pehách ešte neviete.

Ak je vaša pokožka posiata pehami alebo sa objavujú len sporadicky, prečítajte si nižšie uvedený návod, v ktorom sa dozviete, čo všetko s nimi môžete urobiť a ako sa čo najlepšie starať o pehavú pokožku.

Pehy. Čo sú zač?

Môžu sa meniť spolu s vašim vekom a ročnými obdobiami – slabnú alebo sa stávajú výraznejšími. Čo sú to vlastne pehy? Jedná sa o drobné kožné hyperpigmentácie, ktorých výskyt je podmienený geneticky. Melanín, pigment chrániaci pokožku pred UV žiarením, je primárnym faktorom zodpovedným za pehy. Tie sú v podstate len kožnou vadou, ktorá vzniká nerovnomerným zhlukovaním melanínu v pokožke. Najviac sa objavujú na tvári, lícach a nose. Nie je to však pevné pravidlo, pretože pehy sa môžu vyskytnúť na celom tele.

Odkiaľ pochádzajú pehy?

Za pehami, ktoré sa objavujú na tele, stoja rôzne príčiny. Sú veľmi časté u ľudí so svetlou pleťou. Pehy sú spájané väčšinou s ryšavými ľuďmi, keďže ich pokožka je zvyčajne najsvetlejšia.

Ak vás zaujíma, odkiaľ pehy pochádzajú, potrebujete vedieť, že:

  • väčšinou sú dedičné a tendencia k pehám je geneticky daná,
  • súvisia s rozložením melanínu v pokožke, ktorý sa niekedy zhlukuje nerovnomerne, napr. v dôsledku vystavenia slnečným lúčom,
  • môžu sa objaviť alebo znásobiť v dôsledku niektorých chorôb, hormonálnych výkyvov, zápalov a traumy.

Je zaujímavé, že novorodenci a malé deti pehy väčšinou nemajú. Tieto hyperpigmentácie sa objavujú najskôr po dovŕšení 3 rokov, keďže mladé organizmy nie sú schopné vyprodukovať väčšie množstvo melanínu. V niektorých prípadoch pehy zmiznú samy od seba, no v iných zostávajú viditeľné.

Sú pehy nebezpečné?

Niektorí ľudia považujú pehy za najkrajšiu ozdobu svojej pokožky. Pre iných sú líca posiate bodkami nepríjemnou chybou krásy, ktorú sa snažia zamaskovať. Našťastie ale pehy nepredstavujú nebezpečenstvo pre vaše zdravie. Niekedy však môžu signalizovať, že vo vašom organizme prebieha niečo nezvyčajné, napríklad hormonálne výkyvy alebo vám chce telo naznačiť, že trávite príliš veľa času na slnku.

Odstránenie a zosvetlenie pieh

Ak patríte medzi tých, ktorým sa pehy nepáčia a nedarí sa vám ich zbaviť, môžete skúsiť niekoľko spôsobov na ich rozjasnenie. V závislosti na umiestnení a intenzite pieh nie je vždy možné ich úplne odstrániť. Na druhej strane už len ich zosvetlenie môže prispieť k upokojeniu a vyššiemu sebavedomiu.

Prinášame najobľúbenejšie metódy na zosvetlenie pieh, ktoré môžete použiť pri domácich skrášľovacích procedúrach.

  • Sérum s vitamínom C – je dokázané, že kyselina askorbová rozjasňuje pleť a účinne pomáha pri liečbe hyperpigmentácií. Použitím séra s obsahom vitamínu C sa pehy pravdepodobne zosvetlia a pokožka získa žiarivý vzhľad.
  • Rozjasňujúce krémy a mastičky – niektoré drogérie a lekárne ponúkajú krémy a mastičky na pehy, ktoré obsahujú zložky s rozjasňujúcim účinkom, ako je kyselina askorbová, cibuľový extrakt alebo extrakt z Kalanchoe.
  • Laser alebo svetlo – odstránenie pieh laserom alebo vyliečenie hyperpigmentácií svetlom je síce zaručenou, ale aj dosť drahou záležitosťou. Takéto ošetrenie sa uskutočňujú v profesionálnych kozmetických salónoch. Laser je schopný pehy účinne odstrániť, zatiaľ čo svetlo (napr. LED) ich môže viditeľne zosvetliť.

Chopte sa iniciatívy. Ako pehám zabrániť?

Ak máte pleť náchylnú na výskyt pieh, vezmite iniciatívu do vlastných rúk. Je totiž jednoduchšie predchádzať pehám, ako sa snažiť ich odstrániť alebo zosvetliť. Ako to môžete urobiť?

  1. V lete sa nevystavujte slnečnému žiareniu medzi 12. a 15. hodinou.
  2. Poskytnite tvári tieň vďaka klobúku so širokým lemom.
  3. Skúste sa zdržiavať na miestach, ktoré sú v tieni a vyhýbajte sa opaľovaniu.
  4. Vždy používajte opaľovací krém s ochranným faktorom minimálne SPF 30.
  5. Zahaľte svoje telo do prírodných a priedušných tkanín.
  6. Pravidelne kontrolujte hladiny svojich hormónov.
  7. Používajte kozmetiku s obsahom antioxidantov.