Najväčšie chyby v starostlivosti o pleť: prečo s tým ihneď prestať?

Už vás nebaví vaša nevýrazná, veľmi suchá, podráždená koža? Rozmýšľate, čo by mohlo byť príčinou takejto pokožky? Čítajte ďalej a zistite, či aj vy robíte tieto časté chyby. Prečítajte si zoznam a vyhnite sa najčastejším zlyhaniam v starostlivosti o pleť.

Povedzme si pravdu, mnohí z nás si ani neuvedomujú, že sa dopúšťajú mnohých chýb v starostlivosti o pleť. Máme viac znalostí ohľadom tejto problematiky, ale aj tak sa je stále čomu priučiť. Neklaďme na seba priveľké nároky, pretože aj kozmetičky a influenceri, ktorých sa snažíme napodobniť, robia rovnaké chyby…

Najčastejšie chyby v starostlivosti o pleť

Čomu sa vyhnúť, ak túžite po bezchybnej pleti? Pozrite na najčastejšie chyby v starostlivosti o pleť a navždy s nimi prestaňte!

 Nesprávne odstraňovanie očného make-upu

Zvyčajný postup pri odličovaní očí vyzerá väčšinou tak, že na vatový tampón nanesieme odličovač a pretrieme si oči – to je prvá chyba, ktorej sa dopúšťame. Týmto spôsobom si oslabíme mihalnice, pokožka okolo očí sa príliš natiahne, čo vedie k vzniku vrások. Pri odstraňovaní make-upu sa snažte vyhnúť trecím pohybom. Aká je správna technika? Na odličovací tampón aplikujte dostatočné množstvo odličovača, zľahka si tampón priložte na viečko na 15-30 sekúnd a jemne zotrite make-up v smere od vnútorného kútika oka k vonkajšiemu. Opakujte, až kým oblasť okolo očí nebude kompletne bez make-upu.

Výlučné používanie micelárnej vody na vyčistenie tváre

Čo sa týka čistenia tváre, stále sa dopúšťame mnohých chýb. Veľkým nedostatkom je používanie len micelárnej vody. Poznámka: najúčinnejšie a najjemnejšie čistenie tváre spočíva v komplexnosti. Pozostáva z viacerých krokov – mali by ste používať peeling, čistiaci gél, micelárnu vodu a tonikum – každý z týchto produktov sa zameriava na odstránenie iných nečistôt.

Umývanie tváre mydlom a vodou

V kategórii „chyby v starostlivosti o pleť“ sa nepochybne nachádza aj umývanie tváre mydlom a vodou. Mnoho ľudí ani len netuší, že je to nesprávne. Pamätajte! Mydlo a voda vašu pokožku vysušujú, obzvlášť keď následne nepoužijete hydratačný krém.

✘ Nepoužívanie tonika

Nepoužívanie tonika je ďalšou bežnou chybou. Mnoho žien tento problém bagatelizuje tvrdiac, že ich pokožka takýto produkt nepotrebuje. Pravdou však je, že každý typ pokožky potrebuje tonikum na zníženie pH pokožky, ktoré sa zvýšilo používaním vysoko zásaditých čistiacich prostriedkov na tvár. Môžete sa vyhnúť mnohým iritáciám už len tým, že jednoducho zavediete tonikum do vašej dennej rutiny v starostlivosti o pleť.

✘ Dotýkanie sa tváre a vytláčanie vyrážok

Nie je to len o produktoch. Veľkú škodu svojej pleti spôsobíte aj častým dotýkaním sa tváre, najmä ak je vaša pleť náchylná na vznik akné. Medzi bežné chyby môžeme zaradiť aj vytláčanie vyrážok a čiernych bodiek, čo zhorší zápal kože a roznesie baktérie po celej tvári. Namiesto toho, aby ste vyriešili problém, ste si zavarili na ešte väčší.

✘ Nedostatok ochrany pred slnkom

Slnečné žiarenie je jednou z najväčších príčin starnutia kože, vedeli ste to? Práve preto na ochrane pred UV žiarením veľmi záleží. Používaním opaľovacích prípravkov na tvár – bez ohľadu na ročné obdobie – ochránite svoju pokožku pred stratou vlhkosti, pevnosti a rôznych problémov, ako sú pigmentové škvrny. A čo je zaujímavé, prírodné oleje taktiež chránia pred UV žiarením – olej z malinových jadierok má z nich najvyšší ochranný faktor.

✘ Nesprávne používanie peelingov

Exfoliácia pleti je taktiež chybou v starostlivosti o pleť. Samozrejme, na mysli máme nesprávne používanie peelingov. Buď peelingy nepoužívame vôbec, a tým brzdíme obnovu buniek, alebo ich používame nadmerne, a tým odstraňujeme hydrolipidový plášť z pokožky a podráždime ju. Zachovajme si správnu mieru a požívajme peeling len raz týždenne.

✘ Nepoužívanie hydratačných prípravkov u ľudí s mastnou pleťou

Nakoniec si rozoberieme hydratáciu. Málo ľudí vie, že je potrebné hydratovať každý typ pokožky. Koluje fáma, že hydratovať sa má len suchá pokožka, pričom mastná pleť sa musí vysušovať. To je však úplný nezmysel a najväčšia chyba, ktorú robíte! Každá pokožka, bez ohľadu na jej typ, potrebuje vodu: nepoužívaním hydratačných prípravkov u ľudí s mastnou pleťou vzniká začarovaný kruh – dehydratovaná pokožka produkuje viac mazu, aby si nahradila chýbajúcu vlahu a stane sa ešte mastnejšou.