Odstraňovanie make-upu. Znie to, ako jednoduchá úloha, a napriek tomu nám spôsobuje zopár problémov. Ako odstrániť riasenku a nepolámať si pritom riasy? Ako si vyčistiť tvár a nepodráždiť ju? Nelámte si nad tým hlavu. Prečítajte si článok nižšie, ako krok za krokom správne realizovať odstraňovanie make-upu.
Prečo je odstraňovanie make-upu dôležité? Nikdy ho nevynechávajte, pretože (ak to nebudete robiť správne):
- zabraňuje tvorbe čiernych bodiek a upchávaniu pórov,
- obnovuje acidobázickú rovnováhu pokožky,
- napomáha pokožke a riasam zregenerovať počas noci,
- znižuje riziko podráždenia a upokojuje pokožku,
- odstraňuje všetky toxíny, ktoré sa počas dňa na pleti nahromadili.
Čo potrebujete na odstránenie make-upu?
Na trhu je množstvo kozmetiky určenej na odstraňovanie make-upu – micelárne vody, dvojfázové, s alkoholovým základom, balzamy a oleje. Ako si vybrať produkt, ktorý vašu pleť vyčistí, osvieži a nepodráždi? Všetko závisí od typu vašej pleti – čím je pokožka suchšia a citlivejšia, tým musí byť odstraňovač make-upu jemnejší.
Najpopulárnejšou je micelárna voda, ktorá má zloženie založené na báze miciel – sú to čiastočky, ktoré zachytávajú špinu a odstraňujú ju z pokožky bez potreby trenia kože. Ďalšou dobrou voľbou sú prírodné oleje na odstraňovanie make-upu, ktoré vám pomôžu zbaviť sa aj vodeodolnej kozmetiky bez vysušenia pokožky a zároveň ju vyživiť. Pre ľudí s citlivou pokožkou je vhodné čistiace mlieko. Jeho zloženie je jemné a po odstránení make-upu vaša pleť ostane hydratovaná a hladká.
Ako odstrániť make-up krok za krokom?
Správny spôsob odstraňovanie make-upu je rovnako dôležitý, ako voľba vhodnej kozmetiky. Štatistiky sú neúprosné a ukazujú, že viac ako polovica žien si odstraňuje make-up nesprávne. Je to obrovský problém, lebo nesprávne alebo neúplné odstránenie make-upu je ľahkým spôsobom, ako sa dopracovať k podráždeniu kože a problémom, ako je akné. Správne odstraňovanie make-upu je preto dôležité.
Krok 1. Prvotné vyčistenie pleti
Vyčistiť pokožku je nutné ešte pred odstránením make-upu. Môžete na to použiť čistiaci gél na tvár alebo urobiť takzvané OCM (metóda čistenia olejom s použitím ricínového oleja alebo iného ľubovoľne zvoleného oleja, napr. arganového, oleja z hroznových jadierok, jojobového oleja). Týmto krokom zmäkčíte a namočíte pokožku, takže odstraňovanie make-upu bude jednoduchšie.
Krok 2. Jemné, ale precízne odstránenie očného make-upu
Očiam je potrebné venovať najviac pozornosti, pretože práve v tejto oblasti je najviac vrstiev kozmetiky. Odstrániť make-up môžete olejom, micelárnou vodou alebo čistiacim mliekom – voľba ja na vás, ale musíte to robiť opatrne a jemne, takže žiadne trenie. Navlhčite vatový tampón produktom, priložte k oku a podržte na niekoľko sekúnd. Potom jemne odstráňte make-up pohybom vatového tampónu smerom k vonkajšiemu očnému kútiku. Opakujte niekoľko krát a vždy použite nový vatový tampón (týmto spôsobom budete mať jasno v tom, kedy sú oči skutočne čisté).
Krok 3. Odstránenie make-upu z pier
Ak používate rúž, venujte sa aj jeho odlíčeniu. Použite vatový tampón a ľubovoľnú kozmetiku na odstraňovanie make-upu a odstráňte rúž rovnakou metódou ako pri očiach.
Krok 4. Odstránenie make-upu z tváre
Je čas na odstránenie make-upu z tváre alebo jeho umytie, ale tentokrát to urobíme precíznejšie. V tomto prípade je najlepšie použiť gél alebo penu na tvár, lebo vďaka tomu poriadne odstránite z tváre všetko, čo tam ostalo. Pri umývaní si zároveň urobte jemnú masáž tváre, aby sa pokožka vyčistila ešte lepšie a pripravila sa na nasledujúci krok. Raz týždenne vymeňte čistiaci prípravok za peeling, aby ste odstránili odumreté bunky a vyčistili tvár ešte precíznejšie.
Krok 5. Tonikum
Posledným prípravkom je tonikum. Je to dôležitý krok, ktorý mnohé ženy často preskočia. Ale vďaka nemu pokožke prinavrátite správne pH. Pleť nielen upokojí, ale predíde podráždeniu a reguluje funkciu kože. Súčasne odstraňuje všetky zvyšné, neviditeľne toxíny.