Citlivá pleť – najlepšie pravidlá starostlivosti o jemnú a reaktívnu pleť

Citlivá pleť kladie vysoké nároky na starostlivosť. Zvykne byť „náladová“ a je ťažké predpokladať, čo jej uškodí. Našťastie, keď sa naučíte správne sa o ňu starať, tak dokážete znížiť jej náchylnosť k podráždeniu a celkovo zlepšiť jej stav. Ak vaša tvár reaguje na vonkajšie vplyvy, zistite, ako sa o ňu starať čo najlepšie.

Ako zistíte, či je vaša pleť citlivá?

Začervnenia, šúpanie sa, suchosť, pálenie, pocit napnutej pokožky, svrbenie – toto sú typické príznaky citlivej pokožky. Každý z nich signalizuje, že začína, alebo už je prítomný zápalový proces. Intenzita príznakov záleži od toho, čo je dôvodom tejto hypersenzivtivity. Napríklad, ak je skutočná choroba a nie len alergická reakcia, symptómy môžu byť oveľa horšie.

Poznáma: citlivá koža môže zčervenieť napríklad aj kvôli stresu, nesprávnej diete, zmene teploty, alebo obdobiu mesiaca. Náhle zčervenanie či šteklivý pocit a pocit napnutej pokožky je častým príznakom alergickej reakcie na nesprávny produkt.

Čo spôsobuje pocit pálenia?

Po väčšine je prílišná citlivosť genetického povodu, avšak môže byť spôsobená aj niektorými ochoreniami kože, ako napríklad ekzémom, seboreou alebo ružovkou. Citlivosť je spojená so štruktúrou pokožky, alebo jej poškodením. Niekedy môže zcitlivieť aj zdravá kože a reagovať na faktory, na ktoré predtým nereagovala. To sa deje napríklad, keď si oslabíte kožu dlhodobou nesprávnou starostlivosťou. Reaktívna koža môže byť spojená aj s hormonálnou nerovnováhou.

Čo citlivej pleti škodí najväčšmi?

Nielen vonkajšie (exogénnymi) faktory, ale aj faktory spojené s vnútornými (endogénnymi) procesmi, môžu byť dôvodom podráždenia citlivej pokožky. Práve preto je starostlivosť o senzitívnu pokožku tak ťažká. Medzi škodlivé faktory patrí napríklad počasie (vietor, mráz, rýchle zmeny teploty), tvrdá voda, kozmetické prípravky, odrenie, potravinové alergie. Naštastie, je veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste napomohli svojej citlievj pokožke.

Ako sa starať o citlivú pleť?

Správny výber kozmetiky je kľúčom k úspechu. Použite špeciálne výrobky z lekárne, určené na na citlivú, reaktívnu, alebo konkrétnu chorobu kože a prírodné oleje určené na obnovu hydrolipidovej rovnováhy, ochranu, liečbu a upokojenie pokožky. Mandľový olej je ten najpokojnejší.

Vyhľadajte výrobky, ktoré neboshaujú dráždiace látky a arómy. Používajte výrobky, ktoré posilňujú pleť, znižujú začervnenanie a zabraňuje podráždeniu.

Starostlivosť o citlivú pokožu v pár jednoduchých krokoch:

  1. Používajte mierne čistiace peny a micelárnu vodu so zložením, ktoré upokojuje pokožku a chráni ju pred vonkajšými vplyvmi.
  2. Používajte denný krém, ktorý chráni kožu pred vonkajšími vplyvmi a slnečným žiarením, takže musí obsahovať SPF minimálne 20. Ideálne, rovno sa vyvarujte slnku, alebo používajte fyzickú zábranu pred slnkom, ako napríklad čiapku.
  3. Používajte nočný krém, ktorý intenzívne opravuje kožu a upokojuje podráždenie.
  4. Raz týždenne použite píling na ekzém, ktorý rozpúšťa prepojenia medzi mŕtvymi bunkami, avšak nie invazívne. Po exfoliácii, použite upokojujúcu masku.

Najväčšie chyby v starostlivosti o pleť

  • Trenie kože.
  • Používanie prisilných výrobkov.
  • Používanie niekoľkých rôznych krémov naraz.
  • Pričasté zmeny používaných výrobkov.
  • Experimentácia s novou kozmetikou.
  • Používanie byliniek bez konzultácie s doktorom.